Już pierwsze momenty życia dziecka to czas, w którym specjalista może skutecznie ocenić jego umiejętności związane z pobieraniem pokarmu – z piersi/butelki. Dzięki udziałowi w szkoleniu rozpoznasz, zareagujesz, a także zapobiegniesz wielu problemom z karmieniem piersią, butelką i ich odległym konsekwencjom chociażby logopedycznym czy ortodontycznym. Będziesz specjalistką, która z sukcesem pomaga rodzicom i ich dzieciom na tym wrażliwym etapie ich mlecznej drogi.
Instruktor szkolenia:
dr Marzena Machoś – logopeda, specjalistka wczesnej logopedii klinicznej. Marzena Machoś jest zwolennikiem holistycznego podejścia do procesu terapii dziecka niemówiącego. Szkolenie prezentuję strategię wyrosłą na gruncie wieloletnich doświadczeń w pracy z dziećmi z problemami w komunikowaniu się. Warsztatowa prezentacja budowania fundamentalnych zachowań komunikacyjnych u dziecka stanowi podejście eklektyczne, którego bazą jest normatywny rozwój funkcji poznawczych zdrowego dziecka. Niewątpliwą zaletą prezentowanego podejścia jest stosowanie w czasie terapii przedmiotów codziennego użytku. Dr Machoś jest autorką licznych artykułów, Kart Diagnozy Neurologopedycznej Niemowlęcia, programu stymulacji komunikacji dla małych dzieci, autorką pierwszego polskojęzycznego programu z zakresu dogoterapii i komunikacji, Kart obserwacji bazowych umiejętności komunikacyjnych i poradników Od zabawy do mówienia i Dla oczka i uszka, pierwsze dźwięki maluszka. Wykładowca na studiach podyplomowych na kilku uczelniach wyższych.
dr Danka Kozłowska-Rup od 17 lat pracuję z noworodkami i ich mamami, między innymi na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka, jako certyfikowana doradczyni laktacyjna (CDL) i Międzynarodowa Dyplomowana Konsultantka Laktacyjna (IBCLC). Droga, którą przeszłam, pokazała mi piękno pracy z mamą i dzieckiem, ale też wskazała braki. Mimo ciągłego dokształcania w szeroko pojętej działce „położniczej” i laktacyjnej postanowiłam uzupełnić swoją wiedzę o tak trudno dostępne dla położnych umiejętności logopedyczne.
Do udziału w szkoleniu zapraszamy:
logopedów
neurologopedów
fizjoterapeutów
położnych
pielęgniarek
edukatorów laktacyjnych
douli
neonatologów
pediatrów
lekarzy pracujących z noworodkami i niemowlętami
Ramowy Program Szkolenia
1. Wprowadzenie do oceny funkcjonalnej niemowląt
pozycje spoczynkowe aparatu oralnego
(EBM przegląd badań)
próba Martinelli
2. Odruchowa reakcja ssania
Breastcrowling jako pierwsze karmienie - 9 behawioralnych momentów prowadzących do piersi
Neuroanatomia ssania
NNS i NS
Badanie podstawowych odruchowych reakcji oralnych i ssania na palcu (próba określenia wzorca motorycznego i kompensacji, cupping, praca warg, siła, szczelność i rytm NNS)
3. Obserwacja noworodka przy piersi i w trakcie karmienia butelką
pozycja matki i dziecka przy karmieniu piersią lub taty/mamy i dziecka przy karmieniu butelką
przystawienie
wsparcie
przegląd butelek, dobór butelki do dziecka
4. Smoczek i butelka – vademecum
Smoczek – przegląd badań
Smoczek – co powinno zwrócić uwagę specjalisty
Termin: 17.03.2024, miejsce: Katowice
Cena: 850 zł
Regulamin: regulamin szkoleń