Poprowadzony przez samego Marca Michalsena instruktora IBTA z Belgii.

Koncepcja Bobatha jest jedną z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych w rehabilitacji dorosłych pacjentów z nabytymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. W czasie wykładu uczestnicy zostaną zapoznani koncepcją Bobatha, także w aspekcie współczesnego spojrzenia na koncepcję i możliwości terapeutycznych.
    
Założenia metody zostały opracowane przez Bertę i Karela Bobath, którzy pierwotnie stworzyli techniki do pracy z dziećmi z porażeniem mózgowym. Dopiero po kilku latach ciągłego doskonalenia i rozwoju metody stwierdzono, że po pewnych modyfikacjach może być ona przydatna w terapii dorosłych Pacjentów z neurogennymi zaburzeniami ruchu i napięcia mięśniowego. Szczególny nacisk położony jest na normalizację napięcia mięśniowego odpowiadającego za prawidłową postawę i wzorzec ruchu poprzez hamowanie reakcji nieprawidłowych. Twórcy metody zwrócili uwagę na fakt, że najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się włączając terapię w jak najkrótszym okresie czasu po uszkodzeniu układu nerwowego. Podejmowanie kompleksowych działań, obejmujących czynności fizjoterapeutyczne, lekarskie i pielęgniarskie, już podczas pobytu Pacjenta na OIOM w znamienny sposób poprawia rokowanie co do regresji następstw uszkodzenia. Wg koncepcji Bobath do zespołu terapeutycznego należy jak najszybciej włączyć rodzinę Pacjenta, logopedę, psychologa i ergoterapeutę. Dopiero tak skonstruowana 24-godzinna opieka pozwala na prowadzenie efektywnej terapii.

Wykład poprowadzi:
zielony Marc Michielsen, fizjoterapeuta i kierownik służb ratowniczych w  Paramedics at Rehabilitationcampus Sint-Ursula, Jessa Hospitals, Hasselt/Herk-de-Stad, Belgium; IBITA instruktor na poziomie Advanced Course Instructor ze szczególnym zainteresowaniem w rehabilitacji kończyny górnej u pacjentów z zaburzeniami mózgu. Prowadzi szkolenia na terenie Belgii, Polski, Francji i Szwajcarii.

Termin wykładu: (odsłuch na żadanie)
Cena: bezpłatny
Pobierz Regulamin Kursów

Zapisy poprzez: formularz zgłoszenia Bezpłatny wykład online - Wprowadzenie do koncepcji Bobath w rehabilitacji neurologicznej dorosłych