Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze znaczeniem układu dotykowego w procesie ontogenezy. Zmysł dotyku będzie analizowany pod kątem biologicznym oraz psychologicznym. Uczestnicy zapoznają się dokładnie z anatomią oraz neuroanatomią układu taktylnego oraz z możliwymi dysfunkcjami pojawiającymi się w trakcie rozwoju osobniczego. Celem szkolenia jest również dokładna diagnostyka układu dotykowego powierzchownego, głębokiego oraz wibracji jak również dysfunkcje układu limbicznego. Analiza karty obserwacji układu dotykowego oraz obserwacja przypadków klinicznych.
Uczestnicy poznają różne rodzaje stymulacji dotykowych oraz znaczenie masażu i terapii manualnej w procesie leczenia dziecka. Uczestnik podczas szkolenie nauczy się jak dobierać rodzaj stymulacji dotykowej do potrzeb pacjenta, oraz dobrać zalecenia dla pacjenta do pracy w domu.
Efekty szkolenia:
Wiedza: Uczestnik wie jakie jest znaczenie dotyku w rozwoju człowieka.
Uczestnik wie jak przeprowadzać wnikliwą analizę układu dotykowego.
Uczestnik wie czym jest stymulacja eksteroceptywna, proprioceptywna.
Uczestnik zna rodzaje stymulacji dotykowej wg dostępnych teorii oraz terapii taktylnej z użyciem terapii manualnej oraz masażu.
Umiejętności: Uczestnik umie przeprowadzić szczegółową analizę układu dotykowego.
Uczestnik umie wykonać podstawowe chwyty terapii manualnej oraz masażu jako formę stymulacji taktylnej z uwzględnieniem zasady warstwowości oraz tensegracji.
Uczestnik umie dobrać zalecenia dla pacjenta do pracy w domu.
Uczestnik umie dobrać odpowiedni rodzaj stymulacji taktylnej w zależności od potrzeb pacjenta oraz rodzaju deficytu sensorycznego.
Kompetencje społeczne: Uczestnik w zakresie kompetencji społecznych posiądzie umiejętność samokształcenia i dążenia do rozwoju i zgłębiania wiedzy z zakresu diagnostyki i masażu terapeutycznego.
Instruktor szkolenia:
mgr Ewa Bartelmus - Magister fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki i dietetyki. Doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Wykładowca akademicki - AWF Katowice, Wyższa Szkoła Edukacji w Sporcie Warszawa - Centrum SI. Dyplomowany terapeuta z zakresu terapii: neurorozwojowych, SI, psychoterapii, czaszkowo-krzyżowej, masażu oraz kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. Prowadząca Centrum Opieki Okołoporodowej i Wczesnodziecięcej przy Szpitalu Ogólnym im. dr Edmunda Wojtyły w Bielsku-Białej. Wykładowca bielskiej Szkoły Rodzenia. Konsultant oddziału ginekologiczno-położniczego w zakresie diagnostyki i usprawniania psychoruchowego kobiet w ciąży, po porodzie oraz noworodków. Prezes Fundacji Metasensoria, która wspiera dzieci oraz młodzież z problemami z zakresu integracji sensorycznej oraz realizuje programy edukacyjne wspierające zdolną młodzież. Autorka 20 publikacji polskich i zagranicznych w czasopismach, w periodykach branżowych związanych z fizjoterapią (m.in. w „Rehabilitacji w Praktyce”), poświęconych terapii kobiet w ciąży, połogu, pielęgnacji i masażu niemowląt. Prowadząca prywatną akredytowaną placówkę szkoleniową dla fizjoterapeutów i masażystów oraz prywatną praktykę terapeutyczną „Bartmaj” w Bielsku-Białej.
Ramowy program szkolenia (16 godzin dydaktycznych)
1. Układ taktylny podczas kształtowania ontogenetycznego.
2. Diagnostyka układu dotykowego z uwzględnieniem anatomii i fizjologii dojrzewania układu nerwowego.
3. Personalizacja algorytmu masażu i technik manualnych w dysfunkcjach sensorycznych.
4. Metodologia pracy z układem dotykowym.
5. Praktyczna nauka masażu i terapii manualnej w dysfunkcjach sensorycznych (masaż shantala, masaż uciskowy-głębokotkankowy, masaż linii środka, masaż powieziowo-wisceralny, masaż przyrządowy, masaż twarzy integrujący odruchy , masaż twarzy wyciszający emocje).
6. Zalecenia do pracy w domu dla rodziców.
7. Podsumowanie kursu i pytania uczestników.
Grupa docelowa szkolenia: terapeuci SI
fizjoterapeuci
masażyści
terapeuci pedagogiczni
psycholodzy
osoby pracujące w ramach WWR.
Materiały szkoleniowe: Prezentacja, skrypt, ćwiczenia praktyczne.
Harmonogram godzinowy zajęć: Rozpoczęcie 9.00 – 16.30 w zależności od grupy i przewidzianych przerw może skończyć się wcześniej.
Termin: 16-17.05.2020, miejsce: Katowice
Cena: 620 zł
Regulamin: regulamin szkoleń
Zapisy poprzez: formularz zgłoszeniowy Diagnostyka i terapia układu dotykowego